Mieszkając w bloku ale i nie tylko często zdaża się, że większość łazienek nie jest wyposażona w okno. Efektem czego nie mamy światła które tak nam jest potrzebne. Przy kupnie oświetlenia do łazienki musi zwrócić uwagę na inne aspekty niż w innych pomiesczeniach.
Podział oświetlenia w łazience
Po pierwsze, to wymiary łazienki oraz urządzenia, takie jak wanna, prysznic, lustro, itp... Bo one zmieniają, pochłaniają albo kierunkują.
Pierwszym źródłem światła jest na ogół lampa sufitowa, służąca jako centralne oświetlenie, które włączamy zazwyczaj przy wejściu do łazienki.Często takie światło wystarcza dla prac bez lustra..
Drugą grupą, którą wykorzystujemy to oświetlenie przy lustrze. Tutaj mamy do wyboru oświelenie z boku lub góry. Możemy posłużyć się kinkietami lub lampami wiszący które mają odpowiednio skierowane światło. Takie światło pozwoli nam oświetlić powierzchnię lustra dzięki czemu z przyjemnością i łatwością (choć nie zawsze) pójdzie układanie włosów, golenia, czy malowanie. Przy czym warto zwrócić uwagę aby dobrać odpowiedniej jakości światło. Tutaj warto zwrócić na wskażnik oddawania barw Ra lu CRI. Czym wartość jest bliżej 100 tym światło jest bardziej podobne do światła słonecznego. Standardem i wymogem UE jest 80 ale tutaj warto pomyśleć o 90. Warto też wyybierając światło brać głównie pod uwagę lampy z dyfuzorem - czyli przesłoną która zasłoni nam popularnie nazywaną żarówkę, a co za tym idzie te światło nie będzie nas oślepiało. Wyjątkiem mogą być lampy które świecą nad głowa - nie widzimy ich źródeł (żarówek) i nieodbiją źródła w lustrze.
Ostatnia grupa, najbardziej doceniane przez kobiety są lustra z budowanym oświetleniem.Ten podświetlane lustra i lusterka, niektóre z opcją powiększania 3x czy 5x szczegółowo pokazują elementy twarzy.
Łazienka = woda oraz para, a bezpieczeństwo...?
Chcecie aby w łazience było tak bezpiecznie jak to tylko możliwe. Warto dlatego w celu ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym stosować oświetlenie z odpowiednim IP. Ten wskaźnik informuje nas jak dana lampa czy oprawa jest chroniona przed wnikaniem kurzu i wilgoci na zewnątrz.
W poniższym rysunku są 3 strefy. W strenie 0 (wanna, prysznic) dopuszczalne jest montowanie o obiżonym napięciu do 12V i stropniu szczelności IP67.
W strefie 1 zalecane są opray z IP57.
W strefie 2 zalecane są opray z IP44.
Przy wyborze oświetlenie do łazienki pomyśl o swoim zdrowiu i zdrowieu swojej rodziny.W skrajnym przypadku może skończyć się wezwać karetkę, a w najlepszym tym, że będą wyskakiwał "korki". Jak bezpiecznie radzić sobie z rozmieszczenia światła w łazience opowiada szczegółowo poniższy schemat:
Jeżeli nie jesteś pewien? Możemy Ci pomóc!
Skontaktuj się z nami skontaktować. Jesteśmy tutaj, aby zapewnić Ci najlepszy wybór!
Poniżej podajemy opis znaczenia poszczególnych cyfr w oznakowaniu IP.
Pierwsza cyfra dotyczy stopnia ochrony przed ciałami stałymi:
0 - brak ochrony;
1 - ochrona przed obiektami większymi niż 50 mm (przypadkowe dotknięcie dłonią);
2 - ochrona przed obiektami większymi niż 12,5 mm (przypadkowe dotknięcie palcem);
3 - ochrona przed obiektami większymi niż 2,5 mm (przypadkowy kontakt z narzędziem, przewodem itp.);
4 - ochrona przed obiektami większymi niż 1 mm (przypadkowy kontakt z cienkim drutem, wkrętem itp.);
5 - ochrona przed pyłem (możliwe przenikanie pyłu w niewielkich ilościach, nie zakłócających prawidłowego działania);
6 - pyłoszczelność (całkowita ochrona przed kontaktem i przedostaniem ciał stałych).
Druga cyfra określa stopień ochrony przed wodą:
0 - brak ochrony;
1 - ochrona przed kroplami wody spadającymi swobodnie pionowo;
2 - ochrona przed kroplami wody spadającymi swobodnie z odchyleniem do 15 stopni;
3 - ochrona przed kroplami wody spadającymi swobodnie z odchyleniem do 60 stopni;
4 - ochrona przed kroplami wody spadającymi lub rozpryskiwanymi pod dowolnym kątem (deszcz);
5 - ochrona przed skierowanym strumieniem wody;
6 - ochrona przed silnym strumieniem wody lub falą;
7 - ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu w wodzie do 1 m, w czasie nie dłuższym niż 30 minut;
8 - ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu ciągłym w wodzie (dla kryteriów określonych przez producenta; w niektórych przypadkach stopień 8 oznacza obudowę hermetyczną).
Źródło: norma IEC 60529